India pezullon tregtinë kufitare të Kashmirit me Pakistanin - Bota Sot
India pezullon tregtinë kufitare të Kashmirit me Pakistanin

Azia

India pezullon tregtinë kufitare të Kashmirit me Pakistanin

Më: 19 prill 2019 Në ora: 09:15
Ilustrim

India ka pezulluar tregtinë përtej kufirit të saj të kontestuar të Kashmirit me Pakistanin, duke pretenduar se armët dhe drogat po kontrabandohen përgjatë rrugës, ndërsa tensionet ziejnë midis fqinjëve të armatosur me bërthamë, shkruan AFP.

Kashmir ka qenë në skenë që prej një sulmi vetëvrasës në shkurt që vrau 40 paramilitarë indianë dhe i çoi të dy vendet në prag të luftës me sulme ajrore ndërkufitare.

Të enjten, qeveria e Indisë, e cila është në mes të një zgjedhjeje të ashpër kombëtare, tha se kishte njoftime se tregtia në kufi ishte "keqpërdorur nga elementet e bazuara në Pakistan për të shkelur armë të paligjshme, narkotikë dhe monedha të rreme".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...