Parlamenti i Irakut do të presë rivalët rajonalë në Bagdad - Bota Sot
Parlamenti i Irakut do të presë rivalët rajonalë në Bagdad

Azia

Parlamenti i Irakut do të presë rivalët rajonalë në Bagdad

Më: 19 prill 2019 Në ora: 16:03
Foto

Iraku do të presë të shtunën zyrtarë të lartë nga vendet fqinje, duke përfshirë rivalët rajonalë Arabinë Saudite dhe Iranin, pasi ajo ndërton një rol si ndërmjetës në rajonin e thellë të ndarë, shkruan AFP.

Samiti njëditor do të mbledhë kryetarët e parlamenteve nga Turqia, Arabia Saudite, Jordania, Siria dhe Kuvajti, tha një zëdhënës parlamentar për AFP.

Irani, një nga aleatët më të ngushtë të Irakut, por një armik i ashpër i Arabisë Saudite, do të përfaqësohet nga një "zyrtar i lartë", tha zëdhënësi.

Konferenca do të organizohet nga drejtuesi më i ri i parlamentit irakian, Mohammed al-Halbusi, 38 vjeç, i cili tha të premten se Iraku ishte "i nderuar nga prania e fqinjëve të saj në Bagdad".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...