S’ka marrëveshje për paqe në Afganistan, sulm kamikaz në një nga ministritë - Bota Sot
S’ka marrëveshje për paqe në Afganistan, sulm kamikaz në një nga ministritë

Azia

S’ka marrëveshje për paqe në Afganistan, sulm kamikaz në një nga ministritë

Më: 20 prill 2019 Në ora: 19:06
Foto

Të paktën shtatë persona u vranë nga një sulm në Ministrinë e Komunikacionit në Afganistan. Ngjarja u regjistrua në qendër të Kabulit, duke thyer qetësinë relative në kryeqytet. Ky sulm tregon edhe një herë kërcënimet e vazhdueshme të sigurisë, pavarësisht përpjekjeve për të çelur bisedimet paqësore me talebanët.

Sulmi filloi pak para mesditës, kur një bombë shpërtheu në hyrje të ndërtesës shumëkatëshe të ministrisë, që ndodhet në një zonë të zënë tregtare të qytetit, pasuar nga zjarri që të dëgjohej rreth një milje larg.

“Në mesin e viktimave ishin katër civilë dhe tre policë, ndërsa tetë civilë u plagosën”, tha një zyrtar qeveritar.

“Ne pamë një njeri të armatosur që përpiqej të hapte një derë zyre dhe ndërsa po dilnim, ai po përpiqej të na xhironte dhe filloi të bërtiste  se do na vriste të gjithëve”, tha Syeda Rashid, një administratore zyre në ministrinë që shpëtoi me disa nga kolegët e saj. Ajo tha se së paku gjashtë gra ishin plagosur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...