Shtatë të vrarë nga incidente dhune në Kabul - Bota Sot
Shtatë të vrarë nga incidente dhune në Kabul

Azia

Shtatë të vrarë nga incidente dhune në Kabul

Më: 20 prill 2019 Në ora: 20:00
Kabul

Një shpërthim vetëvrasës tronditi sot kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, pasuar nga një përleshje e armatosur mes forcave të sigurisë dhe një grupi kryengritësish. 

Shtatë vetë mbetën të vrarë vetëm një ditë pas bisedimeve mes autoritetet afgane dhe përfaqësuesve talebanë që dështuan pa arritur paqen e shumë-pritur. Incidentet e dhunshme lanë të paktën tetë të plagosur.

Sipas shefit të policisë, autori i sulmit hodhi veten në erë pranë ministrisë së komunikacionit duke hapur rrugën për katër persona të armatosur që u futën në kompleksin qeveritar të fortifikuar rëndë në qendër të Kabulit.

Ashkush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet. Talebanët thanë se nuk ishin të përfshirë në këto sulme.

Incidentet e sotme regjistrohen një ditë pas mbylljes pa rezultat të bisedimeve mes talebanëve dhe zyrtarëve afganë dhe pason njoftimin e talebanëve se po fillojnë ofensivën e pranverës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...