Bisedimet tregtare të SHBA-Kinës në hijen e rritjes së tarifave të ardhshme - Bota Sot
Bisedimet tregtare të SHBA-Kinës në hijen e rritjes së tarifave të ardhshme

Azia

Bisedimet tregtare të SHBA-Kinës në hijen e rritjes së tarifave të ardhshme

Më: 9 maj 2019 Në ora: 10:19
Foto

Negociatorët amerikanë dhe kinezë do të rifillojnë bisedimet e tregtisë vetëm pak orë përpara se Shtetet e Bashkuara të vendosin të rrisin tarifat mbi importet kineze në një përshkallëzim dramatik të tensioneve midis dy ekonomive më të mëdha të botës, shkruan AP.

Në Pekin, zyrtarët kinezë thanë të enjten se do të hakmerren nëse Presidenti Donald Trump ecën përpara me rritjen e tarifave por nuk ofroi dënime të veçanta.

Bisedimet që filluan përsëri të enjten u hodhën në rrëmujë këtë javë pasi negociuesi i lartë tregtar i SHBA Robert Lighthizer dhe Sekretari i Thesarit Stiven Mnuchin akuzuan kinezët për renegimin e angazhimeve që ata kishin bërë më parë. Në përgjigje të shtyrjes së supozuar të Shteteve të Bashkuara, që po rrisin tarifat në 200 miliardë dollarë në importet kineze nga 10% në 25% në ora 12:01 në orën lokale të premten.

Të dy vendet janë duke u përpjekur për akuzat e SHBA se Kina vjedh teknologjinë dhe ushtron presion ndaj kompanive amerikane për dorëzimin e sekreteve tregtare, pjesë e një fushate agresive për t'i kthyer kompanitë kineze në liderët botërorë në robotikë, makina elektrike dhe industri të tjera të avancuara.

Pengesa ishte e papritur. Nëpërmjet javës së fundit të javës, zyrtarët e administratës Trump sugjeronin se negociatorët po përparonin vazhdimisht.

Zyrtarët e SHBA-së thonë se ata morën një mendim të dytë të Kinës lidhur me angazhimet e para në bisedimet javën e kaluar në Pekin, por që kthimi i shpinës u bë edhe më i dukshëm në shkëmbimet gjatë fundjavës. Ata nuk do të identifikojnë çështjet specifike të përfshira.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat