Gjiri tropikal i Tajlandës u mbyll deri në vitin 2021 - Bota Sot
Gjiri tropikal i Tajlandës u mbyll deri në vitin 2021

Azia

Gjiri tropikal i Tajlandës u mbyll deri në vitin 2021

Më: 10 maj 2019 Në ora: 08:31
Tajlandë

Gjiri tajlandez që është bërë portret nga paraqitja në filmin “The Beach” do të mbetet i mbyllur deri në vitin 2021. Gjiri i Maya, në ishullin e Phi Phi Leh, u mbyll përkohësisht vitin e kaluar pasi zyrtarët thanë se një rritje e shpejtë e vizitorëve kishte dëmtuar rëndë mjedisin.

Para se të mbyllej, deri në 5,000 njerëz e vizitonin gjirin çdo ditë dhe shumica e koraleve të saj u shkatërruan, transmeton rtv21.tv. Autoritetet tani kanë ndaluar vizitorët për dy vjet për t’i dhënë më shumë kohë për t’u rimëkëmbur ekologjia e gjirit tropikal.

Që kur u mbyll gjiri në vitin e kaluar, peshkaqenët janë parë duke notuar në ujërat e gjirit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...