Pas cikonit në Indi, miliona njerëz mbesin pa energji elektrike - Bota Sot
Pas cikonit në Indi, miliona njerëz mbesin pa energji elektrike

Azia

Pas cikonit në Indi, miliona njerëz mbesin pa energji elektrike

Më: 11 maj 2019 Në ora: 17:35
Foto

Miliona njerëz jetojnë pa energji ose strehim në Indinë lindore, një javë pasi një ciklon shkatërrues goditi rajonin, thanë zyrtarët të shtunën, pasi raportimet dolën nga të mbijetuarit e zemëruar që protestonin për ritmin e ngadaltë të lehtësimit, shkruan AFP.

Të paktën 42 vetë humbën jetën në qytetin e Odishit të Indisë dhe në Bangladesh pas ciklonit Fani që u fut në rajon më 3 maj, duke pasur erërat të fuqishme deri në 200 km në orë.

"Shkatërrimi ka ndodhur në një zonë shumë të madhe. Dëmi në infrastrukturën e energjisë elektrike është e pashembullt", tha Bishnupada Sethi, komisionere speciale e ndihmës e shtetit Odisha.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...