Dy alpinistë indian vdesin në malin më të lartë në botë - Bota Sot
Dy alpinistë indian vdesin në malin më të lartë në botë

Azia

Dy alpinistë indian vdesin në malin më të lartë në botë

Më: 16 maj 2019 Në ora: 09:49
Foto

Dy alpinistë indianë kanë vdekur dhe një kilian është zhdukur në malin Kanchenjunga, malin e tretë më të lartë në botë, thanë organizatorët e ekspeditës të enjten, raporton AFP.

Biplab Baidya, 48 vjeç dhe Kuntal Karar, 46, ishin në malin mbi 8,586 metra në kufirin Nepal-India me një ekip pesë anëtarësh nga Bengali i Perëndimit.

Megjithë përpjekjet e shpëtimit, të dy vdiqën mbi 8,000 metra në të ashtuquajturën "zonë vdekjeje" ku nuk ka oksigjen të mjaftueshëm për shumicën e njerëzve për të marrë frymë normalisht.

"Ne besojmë se ata vuajnë nga problemet e lartësisë. Udhëzuesit tanë po përpiqen të sjellin trupat në kampe të ulëta," tha Keshab Poudel për AFP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...