Ekonomia e Japonisë rritet 2%, në tremujori e dytë - Bota Sot
Ekonomia e Japonisë rritet 2%, në tremujori e dytë

Azia

Ekonomia e Japonisë rritet 2%, në tremujori e dytë

Më: 20 maj 2019 Në ora: 09:23
Foto

Ekonomia e Japonisë u rrit me një ritëm vjetor prej 2.1% në tremujorin e dytë të zgjerimit, sipas të dhënave të qeverisë të hënën, shkruan AP.

Zyra e Kabinetit tha se produkti vendor i brendshëm bruto i përshtatur sezonalisht, vlera e përgjithshme e mallrave dhe shërbimeve të një kombi, u rrit 0.5% në periudhën janar-mars nga tremujori i mëparshëm.

Investimet e shëndetshme publike dhe investimet private banesore ndihmuan rritjen gjatë tremujorit, sipas të dhënave, të cilat ka të ngjarë të rishikohen.

Ekonomia e Japonisë ka shënuar rritje të moderuar nën programet anti-deflacion të "Abenomics" të Kryeministrit Shinzo Abe, por u kontraktua në disa periudha të fundit për shkak të fatkeqësive natyrore dhe faktorëve të tjerë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...