Gjashtë të vdekur në shpërthimin e IS-së në Akademinë Ushtarake të Kabulit - Bota Sot
Gjashtë të vdekur në shpërthimin e IS-së në Akademinë Ushtarake të Kabulit

Azia

Gjashtë të vdekur në shpërthimin e IS-së në Akademinë Ushtarake të Kabulit

Më: 30 maj 2019 Në ora: 15:24
Foto

Të paktën gjashtë vetë u vranë dhe 16 të tjerë u plagosën në një shpërthim vetëvrasës jashtë një akademie ushtarake në kryeqytetin afgan, të enjten, tha një zyrtar, raporton AFP.

Sulmi, që u pretendua nga grupi i Shtetit Islamik, vuri në shënjestër nxënësit që po largoheshin nga Universiteti i Mbrojtjes Kombëtare Marshall Fahim në Kabulin perëndimor.

Zëdhënësi i policisë së Kabul Firdaws Faramarz tha se bombarduesi vetëvrasës kishte qenë në këmbë. Ai shpërtheu kur një ushtar e sfidoi atë pranë hyrjes së kolegjit të luftës.

"Në shpërthim, 16 vetë u plagosën dhe gjashtë u martirizuan," tha Faramarz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...