Kryeministri i Indisë bën thirrje për konferencë globale mbi terrorizmin - Bota Sot
Kryeministri i Indisë bën thirrje për konferencë globale mbi terrorizmin

Azia

Kryeministri i Indisë bën thirrje për konferencë globale mbi terrorizmin

Më: 8 qershor 2019 Në ora: 20:24
Narendra Modi

Kryeministri indian Narendra Modi ka bërë thirrje për një konferencë globale për të trajtuar kërcënimin e terrorizmit në rajon dhe në mbarë botën, shkuna Reuters.

Gjatë një fjalimi në vizitën e tij të parë të jashtme që prej fitimit të rizgjedhjes, ai i tha parlamentit maldiv se "terrorizmi nuk është vetëm një kërcënim për një vend, por për gjithë qytetërimin".

"Komuniteti ndërkombëtar ka rregulluar në mënyrë aktive konventën globale dhe shumë konferenca mbi kërcënimin e ndryshimeve klimatike. Pse jo për çështjen e terrorizmit? "Tha Modi.

Ai bëri thirrje për një konferencë globale "në mënyrë që të mund të ketë diskutime kuptimplota dhe të orientuara drejt rezultateve për të mbyllur zbrazëtirat që shfrytëzojnë terroristët dhe mbështetësit e tyre".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat