Udhëheqësi i Hong Kongut refuzon të heq ligjin e ekstradimit pavarësisht protestës masive - Bota Sot
Udhëheqësi i Hong Kongut refuzon të heq ligjin e ekstradimit pavarësisht protestës masive

Azia

Udhëheqësi i Hong Kongut refuzon të heq ligjin e ekstradimit pavarësisht protestës masive

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 10:05
Foto

Udhëheqësi i Hong Kongut të hënën refuzoi të heqë një plan të diskutueshëm për të lejuar ekstradimet në territorin kinez, një ditë pas turmave të mëdha që dolën për të kundërshtuar propozimin, shkruan AFP.

Duke goditur një ton sfidues pas protestës më të madhe të qytetit që nga dorëzimi i 1997, shefi ekzekutiv Carrie Lam tha se legjislativi do të debatonte ligjin të mërkurën siç ishte planifikuar, duke hedhur poshtë thirrjet për të vonuar ose tërhequr ligjin.

Vendimi vendos administratën e saj në një përplasjeje me kundërshtarët të cilët kanë premtuar të ngritin protestat e tyre nëse kërkesat e tyre nuk plotësohen.

E diela pa turma të mëdha të marshonin në nxehtësinë e verës nëpër rrugët e ishullit kryesor të shpërndarjes financiare në një demonstrim të zhurmshëm dhe të gjallë duke i bërë thirrje qeverisë të heqë ligjin e planifikuar të ekstradimit.

Organizatorët thanë se gati një milion njerëz dolën - protesta më e madhe në tre dekada dhe më e madhe që nga kthimi i qytetit në sundimin kinez.

Qeveria Lam po nxit një projekt-ligj përmes legjislaturës që do të lejonte ekstradimet për çdo juridiksion me të cilin nuk ka tashmë një traktat - duke përfshirë Kinën kontinentale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...