Indonezia paralajmëron për shpërthime vullkanike - Bota Sot
Indonezia paralajmëron për shpërthime vullkanike

Azia

Indonezia paralajmëron për shpërthime vullkanike

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 11:40
Ilustrim

Zyrtarët indonezianë paralajmëruan të hënën kundër perspektivës së shpërthimeve të mëtejshme nga një vullkan aktiv në ishullin e Sumatrës pasi lëshoi një kolonë të madhe hiri, duke shkaktuar panik në mesin e banorëve, shkruan Reuters.

Mali Sinabung, i cili ka parë një goditje në veprim që nga viti 2010, shpërthyen për rreth nëntë minuta të dielën, duke dërguar retë e hirit vullkanik 7 km në qiell.

Edhe pse nuk u raportuan viktima, zyrtarët që vëzhguan vullkanin paralajmëruan për shpërthime të mundshme të freskëta.

"Pas shpërthimit, nga mesnata deri në orën 6 të mëngjesit, ka pasur disa tronditje", tha Willy, një shkencëtar në një post të observatorit Sinabung.

Autoritetet kanë lënë të pandryshuar nivelin e sinjalizimit për Sinabung, por u kërkoi banorëve të përdorin maska fytyre dhe mbahen në ambiente të mbyllura për të mbrojtur kundër ashpërsisë vullkanike.

Mali Sinabung, i cili është 2,460 m i lartë, është ndër vullkanet më aktive të Indonezisë, por ka qenë joaktive për katër shekuj para shpërthimit të tij në 2010. Indonezia ka gati 130 vullkane aktive, më shumë se çdo vend tjetër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat