Protestuesit e Hong Kongut zotohen të mbajnë luftën kundër ligjit për ekstradimin - Bota Sot
Protestuesit e Hong Kongut zotohen të mbajnë luftën kundër ligjit për ekstradimin

Azia

Protestuesit e Hong Kongut zotohen të mbajnë luftën kundër ligjit për ekstradimin

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 16:50
Protesta në Kinë

Pas një dite takimi, gaz lotsjellës dhe përleshje me policinë, studentët e Hong Kongut dhe aktivistët e të drejtave civile u zotuan të mërkurën të vazhdonin të protestonin ndaj një projektligji të propozuar për ekstradimin që është bërë një shufër rrufeje për shqetësimet mbi kontrollin më të madh kinez dhe erozionin e lirive civile në ish-koloni britanike, shkruan AP.

Dhuna shënoi një përshkallëzim të madh të krizës më të madhe politike në vite për territorin gjysmë autonom të Kinës dhe e detyroi vonimin e debatit legjislativ mbi projekt-ligjin kontestues.

Studenti i kolegjit Louis Wong tha se e konsideronte bllokadën e selisë së qeverisë dhe të Këshillit Legjislativ një sukses sepse duket se pengonte besnikët e Pekinit që të avanconin ndryshimet në një palë ligjesh që do ta bënin më të lehtë dërgimin e kriminelëve të dyshuar në Kinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...