Abe: Askush nuk do luftën - Bota Sot
Abe: Askush nuk do luftën

Azia

Abe: Askush nuk do luftën

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 23:36
Konferenca per media

Askush nuk do luftë dhe Japonia do të kryejë rolin e saj për të evituar një konflikt ushtarak, deklaroi kryeministri japonez, Shinzo Abe gjatë konferencës për shtyp të përbashkët me presidentin e iranit Hassan Rohani në Teheran, ku ndodhet në kuadër të një misioni tre ditor në kërkim të një ndërmjetësimi mes SHBA-së dhe Iranit.

“Tensionet në Lindjen e Mesme po rriten dhe ekziston rreziku i një konflikti ushtarak, pra është e nevojshme që të parandalohet rreziku i shpërthimit aksidentalisht i një lufte”, shtoi Abe, duke ftuar Iranin që të ketë një rol konstruktiv për këtë çështje.

Kryeministri japonez i kërkoi gjithashtu Teheranit që të vazhdojë bashkëpunimin e tij pozitiv me Agjencinë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (AIEA).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...