Pas ditës së dhunës mbi projektligjin e ekstradimit, Hong Kong dukej i qetë - Bota Sot
Pas ditës së dhunës mbi projektligjin e ekstradimit, Hong Kong dukej i qetë

Azia

Pas ditës së dhunës mbi projektligjin e ekstradimit, Hong Kong dukej i qetë

Më: 13 qershor 2019 Në ora: 09:30
Foto

Autoritetet e Hong Kongut kanë mbyllur zyrat qeveritare në rrethin financiar të qytetit për pjesën tjetër, pas një dite të dhunës mbi një projekt-ligj të ekstradimit që do të lejonte njerëzit të dërgoheshin në Kinë kontinent për gjykim, shkruan AFP.

Policia gjuajti me plumba të gomës, gaz lotsjellës, në një seri sulmesh të mërkurën për të pastruar demonstruesit nga legjislativi i qytetit. Ishte një nga dhuna më e keqe në Hong Kong që kur Britania e dorëzoi atë në sundimin kinez në vitin 1997.

Autoriteti spitalor i Hong Kongut tha se 72 persona u shtruan në spital deri në orën 10:00. të mërkurën.

Projektligji për ekstradimin, i cili do të mbulojë banorët e Hong Kongut dhe shtetasit e huaj dhe kinezë që jetojnë ose udhëtojnë nëpër qytet, ka shkaktuar shqetësime se mund të kërcënojë sundimin e ligjit që mbështet sfidën financiare ndërkombëtare të Hong Kongut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...