Hong Kongu kërkon ndjesë për trajtimin e situatës - Bota Sot
Hong Kongu kërkon ndjesë për trajtimin e situatës

Azia

Hong Kongu kërkon ndjesë për trajtimin e situatës

Më: 16 qershor 2019 Në ora: 17:05
Foto

Qeveria e Hong Kongut me mbështetjen e Kinës ka kërkuar falje për trajtimin e legjislacionit të ngarkuar politikisht që shkaktoi protesta masive në rrugë gjatë javës së kaluar, shkruan AP.

Një deklaratë e dhënë të dielën në një zëdhënës të qeverisë të paidentifikuar tha se mungesat e papërcaktuar në punën e qeverisë kishin çuar në polemika dhe mosmarrëveshje të konsiderueshme në shoqëri, duke shkaktuar zhgënjim dhe pikëllim mes njerëzve.

Ai tha se Kryeshefi Ekzekutiv Carrie Lam "i kërkoi falje popullit të Hong Kongut për këtë dhe u zotua të miratojë një qëndrim më të sinqertë dhe të përulur për të pranuar kritika dhe për të bërë përmirësime në shërbim të publikut".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...