Irani do të thyejë nivelin e rezervave të uraniumit brenda 10 ditëve - Bota Sot
Irani do të thyejë nivelin e rezervave të uraniumit brenda 10 ditëve

Azia

Irani do të thyejë nivelin e rezervave të uraniumit brenda 10 ditëve

Më: 17 qershor 2019 Në ora: 12:20
Iran

Irani do të thyejë nivelin e rezervave të uraniumit brenda 10 ditëve të ardhshme, të cilat janë të caktuara sipas marrëveshjes bërthamore të Teheranit me fuqitë botërore, tha zëdhënësi i Agjencisë iraniane të Energjisë Atomike Behrouz Kamalvand.

Ai paralajmëroi se Irani ka nevojë për uranium të pasuruar deri në 20 për qind, gjë që është vetëm një hap nga niveli i prodhimit të armëve bërthamore.

Kamalvand tha se Irani ka katërfishuar tashmë prodhimin e uraniumit të pasuruar,  duke shtuar se Teherani do të rrisë nivelet e pasurimit të uraniumit "sipas nevojave të tij".

Kjo rritje mund të jetë deri në çdo nivel mbi kufirin e 3.67 për qind, të vendosur në marrëveshjen bërthamore midis Iranit dhe gjashtë fuqive të mëdha - SHBA, Rusia, Kina, Britania, Franca, Gjermania, dhe Bashkimit Evropian.

Njoftimi i sotëm sinjalizon vendosmërinë e Iranit për të mos përmbushur marrëveshjen historike nga 2015, nga e cila SHBA-ja u tërhoq vitin e kaluar dhe ka vendosur sanksione të ashpra ndaj Teheranit, të cilat rezultuan në një përkeqësim të shpejtë në ekonominë iraniane.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...