Rreth 4,000 protestues të arrestuar në Kazakistan - Bota Sot
Rreth 4,000 protestues të arrestuar në Kazakistan

Azia

Rreth 4,000 protestues të arrestuar në Kazakistan

Më: 18 qershor 2019 Në ora: 11:45
Foto

Ministri i brendshëm i Kazakistanit ka përditësuar numrin e arrestimeve gjatë protestave para dhe pas zgjedhjeve presidenciale, rreth 4,000 njerëz, shkruan AP.

Erlan Turgumbayev tha në komentet e mediave lokale të martën se nga gjithsej, gati 700 prej tyre u dënuan me disa ditë arrestimi.

Protesta të mëdha u zhvilluan në Kazakistan në ditën e zgjedhjeve më 9 qershor dhe disa ditë më pas. Policia shpërndau demonstratat me forcë. Shifrat më të hershme zyrtare vënë numrin e arrestimeve në nën 1,000.

Protestuesit janë mbledhur kundër asaj që ata e shohin si një dorëzim të orkestruar të pushtetit nga presidenti që po largohet në këtë komb të Azisë Qendrore. Shfaqja e pakënaqësisë publike, edhe pse relativisht e vogël në numër, është e rrallë për Kazakistanin ku opozita është e kufizuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...