Presidenti palestinez Abbas thotë se konferenca e paqes në Bahrein do të dështojë - Bota Sot
Presidenti palestinez Abbas thotë se konferenca e paqes në Bahrein do të dështojë

Azia

Presidenti palestinez Abbas thotë se konferenca e paqes në Bahrein do të dështojë

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 20:38
Mahmud Abbas

Presidenti palestinez Mahmud Abbas tha të dielën se ishte i bindur se një konferencë paqeje këtë javë në Bahrein do të dështonte.

"Ne jemi të sigurtë se konferenca në Manama nuk do të jetë e suksesshme," u tha gazetarëve Abbas, i cili po bojkoton konferencën e udhëhequr nga SHBA, përqëndruar në ekonominë palestineze.

Qeveria e SHBA zbuloi të shtunën pjesën ekonomike të planit të saj të paqes që do të paraqesë në Bahrein të martën dhe të mërkurën, me qëllim investimin e më shumë se 50 miliardë dollarëve për palestinezët dhe krijimin e një milion vendeve të punës brenda një dekade, raporton France24.

Qeveria e Abbas e kishte hedhur poshtë propozimin, duke thënë se mosmarrëveshja me Izraelin është politike dhe akuzon SHBA për të kërkuar blerjen e mbështetjes palestineze.

"Ne nuk do të jemi skllevër apo shërbëtorë për Greenblatt, Kushner dhe Friedman," u tha Abbas gazetarëve në zyrën e tij presidenciale në Ramallah, duke iu referuar ekipit negociues të presidentit të SHBA, Donald Trump, duke përfshirë edhe dhëndrin e tij Jared Kushner.

"Ne kemi nevojë për mbështetje ekonomike, para dhe ndihmë, por para çdo gjëje ka një zgjidhje politike.

"Për Amerikën që ta kthejë tërë çështjen nga një çështje politike në një ekonomi, ne nuk mund ta pranojmë këtë."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...