Qindra shkolla mbyllen në Malajzi pasi nxënësit u sëmurën - Bota Sot
Qindra shkolla mbyllen në Malajzi pasi nxënësit u sëmurën

Azia

Qindra shkolla mbyllen në Malajzi pasi nxënësit u sëmurën

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 09:26
Ilustrim

Mbi 400 shkolla në rajonin Johor të Malajzisë u mbyllën, pasi 75 nxënës përjetuan vështirësi në frymëmarrje dhe të vjella.

Shkollat në zonën industriale Pasir Gudang u tha se do të mbeten mbyllur deri të enjten, pasi autoritetet të hetojnë incidentin.

Në muajin mars, rreth 4,000 njerëz – shumica fëmijë – u sëmurën në të njëjtin rajon, pasi mbeturina kimike u hodhën në mënyrë të paligjshme në një lumë.

Autoritetet thonë se këto incidente nuk janë të lidhura.

Kryeministri i Malajzisë, Mahathir Mohamad, tha se incidenti i fundit “nuk duhej të ndodhte përsëri pas incidentit të mëparshëm”.

Ai u zotua se do të ndërmarrë veprime të ashpra kundër atyre që janë përgjegjës. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...