BE do të nënshkruajë marrëveshjen e tregtisë me Vietnamin - Bota Sot
BE do të nënshkruajë marrëveshjen e tregtisë me Vietnamin

Azia

BE do të nënshkruajë marrëveshjen e tregtisë me Vietnamin

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 13:04
Ilustrim

Bashkimi Evropian do të nënshkruajë një marrëveshje për të hequr pothuajse të gjitha detyrimet doganore në tregtinë me Vietnamin të dielën, njoftoi Komisioni i BE.

Marrëveshja u negociua në dhjetor 2015, por vendet anëtare të BE-së, miratuan të mërkurën në një takim ministror.

Komisioneri i tregtisë i BE Cecilia Malmstrom do të udhëtojë në Hanoi në fundjavë për të nënshkruar marrëveshjen dhe parlamenti i BE-së pritet ta ratifikojë atë më vonë këtë vit.

"Unë jam shumë i lumtur të shoh se Shtetet Anëtare kanë dhënë një dritë jeshile për marrëveshjet tona të tregtisë dhe investimeve me Vietnamin," tha Malmstrom.

"Përtej përfitimeve të qarta ekonomike, kjo marrëveshje synon gjithashtu të forcojë respektin për të drejtat e njeriut, si dhe mbrojtjen e mjedisit dhe të drejtat e punëtorëve", shkruan France24.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...