Kina kritikon SHBA për dënimet e mundshme kundër bankave - Bota Sot
Kina kritikon SHBA për dënimet e mundshme kundër bankave

Azia

Kina kritikon SHBA për dënimet e mundshme kundër bankave

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 13:28
Foto ilustruese

Kina të martën kritikoi përpjekjet e Uashingtonit për të zbatuar ligjin e SHBA pas një raporti të lajmeve që tre banka kineze mund të penalizoheshin për marrëdhëniet me Korenë e Veriut, raporton AP.

Bankat e emërtuara nga The Washington Post, duke u përballur me humbjen e mundshme të qasjes në sistemin financiar të SHBA, mohuan se ishin nën hetime.

Post tha se një gjykatë gjeti tre banka kineze në përbuzje për shpërfilljen e kërkesave për informacion rreth shkeljeve të mundshme të sanksioneve të vendosura mbi programin bërthamor të Koresë së Veriut. Gazeta tha se gjykata nuk identifikoi bankat, por detajet e tyre përputhen me identitetin e Bankës së Komunikimeve, Bankës Tregtare të Kinës dhe Bankës Shanghai Pudong Development.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...