Mijëra njerëz marshojnë për barazi në paradën e krenarisë në Manila - Bota Sot
Mijëra njerëz marshojnë për barazi në paradën e krenarisë në Manila

Azia

Mijëra njerëz marshojnë për barazi në paradën e krenarisë në Manila

Më: 29 qershor 2019 Në ora: 17:46
Foto

Mijëra veta u bashkuan në paradën e krenarisë të Manilës të shtunën, duke përdorur flamuj dhe çadra me ngjyra të ylberit në një shtytje për barazi, vetëm disa javë pasi kreu i kombit nxiti zemërim duke deklaruar se ai ishte "shëruar" nga homoseksualiteti vite më pare, raporton AFP.

Ndërsa Filipinet kanë një reputacion të pranimit të njerëzve homoseksualë dhe transeksualë, martesa e të njëjtit seks është jashtë ligjit dhe mbrojtjet ligjore janë gati joekzistente.

Presidenti Rodrigo Duterte në mënyrë të përsëritur ka përdorur shaka homoseksualësh kundër kritikëve dhe i tha një turme muajin e kaluar se në ditët e tij më të reja ai "shëroi" veten nga homoseksualiteti me ndihmën e "grave të bukura".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...