Mijëra njerëz protestojnë në mbështetje të policisë dhe Pekinit - Bota Sot
Mijëra njerëz protestojnë në mbështetje të policisë dhe Pekinit

Azia

Mijëra njerëz protestojnë në mbështetje të policisë dhe Pekinit

Më: 30 qershor 2019 Në ora: 17:42
Foto

Dhjetëra e mijëra protestues pro-Pekin po grumbullohen në mbështetje të policisë në Hong Kong, shkruan BBC.

Demonstruesit, të veshur me flamuj kinezë me ngjyrë të bardhë dhe të kaltër, kundërshtojnë protesta kundër ekstradimit që kanë marrë përsipër këtë qytet këtë muaj.

Dy tubime rekord u mbajtën kundër një ligji të propozuar që do të shihte të dyshuarit ekstraduar në Kinë kontinent.

Më 12 qershor, policia përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome për të shpërndarë turmat - dhuna më e keqe në qytet në dekada.

Sekretari i drejtësisë në Hong Kong, Teresa Cheng, më pas ka përjashtuar një hetim mbi brutalitetin e policisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...