Përfundon ndërtimi i aeroportit të ri të Pekinit - Bota Sot
Përfundon ndërtimi i aeroportit të ri të Pekinit

Azia

Përfundon ndërtimi i aeroportit të ri të Pekinit

Më: 2 korrik 2019 Në ora: 17:01
Aeroporti i Pekinit

Ka përfunduar ndërtimi i Aeroportit Ndërkombëtar Daxing të Pekinit, pesë vjet pas fillimit të projektit në vitin 2014.

Aeroporti Daxing gjendet në jug të Pekinit, 46 kilometra larg qendrës. Synimi i ndërtimit të këtij aeroporti është që të lehtësojë trysninë mbi Aeroportin Ndërkombëtar të kryeqytetit, Pekinit.

Aeroporti pritet të përpunojë 45 milionë udhëtarë në vit deri në vitin 2021 dhe 72 milionë deri në 2025-n.

Image

Sipas planit, aeroporti i ri do të fillojë punën para 30 nëntorit të sivjetshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...