Tornado në Kinën verilindore vret 6 persona dhe plagos 190 të tjerë - Bota Sot
Tornado në Kinën verilindore vret 6 persona dhe plagos 190 të tjerë

Azia

Tornado në Kinën verilindore vret 6 persona dhe plagos 190 të tjerë

Më: 4 korrik 2019 Në ora: 08:57
Foto

Një tornadë shpërtheu përmes një qyteti në Kinën verilindore, duke dëmtuar fabrikat dhe ndërtesat, duke vrarë gjashtë vetë dhe duke plagosur 190 të tjerë, njoftoi media italiane të enjten, raporton AP.

Uragan goditi Kaiyuan, një qytet i nivelit të qarkut në provincën Liaoning, të mërkurën vonë, thane autoritetet locale në një deklaratë të shkurtër në internet. Sondazhet e transmetuesit shtetëror CCTV treguan një shtrirje të ndërtesave të ulëta të rrënuara ku zjarrfikësit po punonin nëpër mbeturinat. Dritaret qelqi në shtëpi dhe makina u hodhën jashtë.

Li Yuan, banor i Liaoningut tha se ai zotëron një fabrikë vetëm 500 metra nga ku goditi uragani. Punëtorët e tij i thanë se ata fillimisht mendonin se ishte "vetëm një re e madhe".

"Por kur ajo erdhi më afër, ata ndjenin një erë të fortë ", tha Li në një intervistë telefonike. "Të gjitha plehrat, letrat dhe gjethet në tokë u fluturuan në qiell. Kemi dëgjuar sirenat e ambulancave dhe makinave policore gjithë natën. "

Tornada ka dëmtuar fabrikat dhe pajisjet në një park industrial, tha CCTV. Më shumë se 210 njerëz janë shpëtuar dhe 1,600 të tjerë janë evakuuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...