Indonezia paralajmëron cunami pas tërmetit - Bota Sot
Indonezia paralajmëron cunami pas tërmetit

Azia

Indonezia paralajmëron cunami pas tërmetit

Më: 7 korrik 2019 Në ora: 18:09
Foto

Autoritetet indoneziane lëshuan një paralajmërim për cunami pasi një tërmet i fortë goditi natën vonë të dielën Detin Molucca midis Sulawesi Veriut dhe arkipelagut Maluku, shkruan AP.

Sondazhi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se tërmeti 6,9 ballë ishte përqendruar në 185 kilometra në juglindje të Manado në një thellësi prej 24 kilometrash.

Një grafikë e postuar në Twitter nga agjencia gjeofizike e Indonezisë parashikoi valë prej gjysmë metrash për pjesët e Sulawesi Veriut dhe Maluku Veriut.

Tërmeti shkaktoi panik në qytetin Ternate në zinxhirin e ishullit Maluku, ku njerëzit vraponin në një terren më të lartë, tha një dëshmitar për The Associated Press.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...