Helmohen me ushqim, vdesin 14 të burgosur në Taxhikistan - Bota Sot
Helmohen me ushqim, vdesin 14 të burgosur në Taxhikistan

Azia

Helmohen me ushqim, vdesin 14 të burgosur në Taxhikistan

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 10:11
Ilustrim

Autoritetet e Taxhikistanit i kanë filluar hetimet pasi 14 të burgosur vdiqën për shkak të helmimit me ushqim, përderisa po transferoheshin nga rajoni verior i Sogdit në burgje të tjera në Dushanbe, Norak dhe Yovon në jug të këtij shteti.

“Gjatë transportimit, një i burgosur i ndau tri copa buke me 15 të burgosur të tjerë në Varzab. Shëndeti i tyre u përkeqësua kur arritën në Dushanbe”, thuhet në deklaratën e ministrisë së drejtësisë.

Në këtë deklaratë thuhet se 16 të burgosur, të cilët ndodheshin në të njëjtin automjet, përjetuan trullosje, mundim dhe vjellje vetëm gjysmë ore pasi i kishin ngrënë copat e bukës.

Sipas kësaj deklarate, mjekët arritën t’i shpëtojnë vetëm dy të burgosur, ndërsa Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm tashmë i ka nisur hetimet për këtë rast.

Ky është rasti i dytë i vdekjes masive të të burgosurve në Taxhikistan në dy muajt e fundit. 29 të burgosur vdiqën gjatë një kryengritjeje në burgun e Vahdatit më 19 maj të këtij viti.

Taxhikistani është kritikuar vazhdimisht nga komuniteti ndërkombëtar për shkak të shkeljes së të drejtave të njeriut. Në raportin e vitit 2018, organizata “Human Rights Watch” vlerësoi se gjendja e të drejtave të njeriut gjatë vitit 2017 vetëm sa është përkeqësuar, shkruan “Free Europe”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...