Publikohen foto të reja që shfaqin brutalitetin e luftës në Vietnam - Bota Sot
Publikohen foto të reja që shfaqin brutalitetin e luftës në Vietnam

Azia

Publikohen foto të reja që shfaqin brutalitetin e luftës në Vietnam

Më: 10 korrik 2019 Në ora: 09:04
Foto

Janë publikuar një koleksion i ri fotosh, nga lufta e Vietnamit, të cilat shtynë politikanët ti japin fund konflikteve brutale.

Pamje të rënda, ku tregon momente barbare dhe mizore, të ushtarëve të Shteteve të Bashkuara si dhe pamje të cilat tregojnë atë ç’ka vërtet ndodhte në fushën e betejës, është shprehur fotografi i këtij albumi.

Foto të dhimbshme, të cilat automatikisht përfshijnë trupat Amerikanë, në vitet 1964 dhe 1973, përfshijnë gjithashtu një grup burrash të tmerruar, nga Vietnami, fëmijë dhe gra, vetëm pak sekonda para se ata të vriteshin nga ushtarët Amerikan.

Këto foto janë të përfshira në librin më të ri të Dan Brooks dhe Bob Hillerby, “Duke fotografuar Vietnamin: Reflektime të luftës nga fotografët e ushtrisë”.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...