Disa të vrarë nga përleshjet ndërmjet forcave iraniane dhe militantëve kurdë - Bota Sot
Disa të vrarë nga përleshjet ndërmjet forcave iraniane dhe militantëve kurdë

Azia

Disa të vrarë nga përleshjet ndërmjet forcave iraniane dhe militantëve kurdë

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 15:12
Foto ilustrim

Garda Revolucionare e Iranit tha se forcat e saj kanë vrarë pesë terroristë të dyshuar, gjatë përleshjeve në kufi me rajonin Kurdistan të Irakut.

“Grupi terrorist që kishte për qëllim të depërtoj në Iran, është shkatërruar plotësisht”, thuhet në njoftimin e Gardës iraniane.

Sipas njoftimit, gjatë përleshjeve është vrarë një pjesëtar i forcave iraniane.

Ofensiva iraniane ndodhi si hakmarrje ndaj sulmeve të fundit të militantëve kurdë, që lanë të vrarë pesë pjesëtarë të Gardës iraniane, në perëndim dhe veriperëndim të Iranit.

Grupet e armatosura kurde kanë zhvilluar një betejë separatiste disa dekadëshe në Kurdistanin iranian nga bazat në Irak.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...