78 të vdekur në Nepal, derisa përmbytjet shkaktojnë kërdi në Azinë Jugore - Bota Sot
78 të vdekur në Nepal, derisa përmbytjet shkaktojnë kërdi në Azinë Jugore

Azia

78 të vdekur në Nepal, derisa përmbytjet shkaktojnë kërdi në Azinë Jugore

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 13:24
Foto

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në Monsoon po vazhdojnë të shkaktojnë kërdi në Azinë Jugore, me numrin e të vdekurve në 78 në Nepal dhe autoritetet në indinë verilindore fqinjë që luftojnë për të dhënë ndihmë për mbi 4 milionë njerëz në shtetin e Assamit, shkruan AP.

Qendra Kombëtare e Operacionit të Emergjencave në Nepal tha të martën se më shumë se 40,000 ushtarë dhe policë po përdorin helikopterë për ndihmë si ushqimin, çadrat dhe mjekësinë për mijëra njerëz të goditur nga përmbytjet vjetore.

Në Assam, zyrtarët thanë se përmbytjet kanë vrarë të paktën 19 njerëz dhe kanë sjellë mjerim për gati 4.5 milionë të tjerë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...