Zjarrvënie e dyshuar në Japoni, lë 13 persona të vdekur - Bota Sot
Zjarrvënie e dyshuar në Japoni, lë 13 persona të vdekur

Azia

Zjarrvënie e dyshuar në Japoni, lë 13 persona të vdekur

Më: 18 korrik 2019 Në ora: 08:35
Foto

Një shpërthim ka ndodhur në një studio për prodhimin e animacioneve në Kiotos dhe e vuri në flakë të enjten herët, duke vrarë një person, duke lënë 12 të tjerë të supozuar se ishin të vdekur dhe mbi dhjetë të tjerë të bllokuar Brenda, shkruan AP.

Zjarri plagosi 36 persona të tjerë, disa prej të cilëve në mënyrë kritike, thanë autoritetet japoneze.

Zjarri shpërtheu në ndërtesën tre-katëshe të animacionit Kioto në kryeqytetin e lashtë japonez të Kiotos, pasi i dyshuari përhapte një lëng të paidentifikuar për të përshpejtuar zjarrin, thanë zyrtarët e policisë prefektive të Kiotos dhe zjarrfikësit.

Një person vdiq nga djegie të rënda, tha zyrtari i departamentit të zjarrit Satoshi Fujiwara. Shumica e 10 personave të lënduar janë rëndë të djegur. Ekipet e shpëtimit gjetën 12 njerëz që dyshoheshin të vdekur në katet e para dhe të dytë të ndërtesës, tha Fujiwara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...