Talibanët sërish sulmojnë forcat afgane - Bota Sot
Talibanët sërish sulmojnë forcat afgane

Azia

Talibanët sërish sulmojnë forcat afgane

Më: 18 korrik 2019 Në ora: 17:48
Afganistan

Militantët talibanë kanë sulmuar një stacion policor në Kandahar të Afganistanit, pasi një sulmues vetëvrasës aktivizoi eksplozivin në hyrje të kompleksit.

Ende nuk ka informacione për dëmet e sulmit vetëvrasës.

Baheer Ahmadi, zëdhënës i guvernatorit të Kandaharit, i tha Radios Evropa e Lirë, se disa persona të armatosur hynë brenda zyreve qëndrore të policisë dhe zhvilluan luftime me forcat e sigurisë.

Zëdhënësi i talibanëve, Zabidullah Mujahid, i tha Radios Evropa e Lirë, nga një lokacion i panjohur, se militantët e këtij grupi e kanë kryer sulmin.

Shtetet e Bashkuara në shtatorin e kaluar nisën një përpjekje të re, që të sjellin talibanët në tavolinën e bisedimeve, me qëllim që t’i jepet fundit konfliktit afgan afro 18-vjeçar – luftës më të gjatë në histori të SHBA-së.

Por talibanët ende po refuzojnë të bisedojnë me qeverinë afgane pasi e quajnë atë “kukull të perëndimit”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...