Teherani paralajmëron Londrën për zonën e Gjirit - Bota Sot
Teherani paralajmëron Londrën për zonën e Gjirit

Azia

Teherani paralajmëron Londrën për zonën e Gjirit

Më: 23 korrik 2019 Në ora: 22:47
Mohammad Javad Zarif

Teherani i drejtoi sot një paralajmërim Boris Johnson, që sapo u zgjodh kryeministër i britanikëve, duke theksuar se Irani synon të mbrojë zonën e Gjirit, në mes të krizës së naftëmbajtëseve mes Republikës Islamike dhe Britanisë së Madhe.

“Ne kemi 1500 milje (2400 kilometra) brigje në zonën e Gjirit. Këto janë ujërat tona dhe ne i mbrojmë”, shkruan në Twitter ministri iranian i Punëve të Jashtme, Mohammad Javad Zarif.

Duke përgëzuar Johnson për zgjedhjen e tij në krye të qeverisë britanike, Zarif thekson pozicionin e Teheranit, sipas të cilit iranianët janë përgjegjës për sigurinë dhe lirinë e lundrimit në zonën e Gjirit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...