Rusia bënë shkelje territoriale të hapësirës ajrore të Koresë së Jugut, thotë se ishte e paqëllimshme - Bota Sot
Rusia bënë shkelje territoriale të hapësirës ajrore të Koresë së Jugut, thotë se ishte e paqëllimshme

Azia

Rusia bënë shkelje territoriale të hapësirës ajrore të Koresë së Jugut, thotë se ishte e paqëllimshme

Më: 24 korrik 2019 Në ora: 09:38
Ministria ruse e mbrojtjes më herët e kishte mohuar këtë.

Rusia ka thënë se një ndërhyrje e avionëve ushtarakë në hapësirën ajrore territoriale të Koresë së Jugut nuk ishte e qëllimshme, sipas zyrës presidenciale të Seulit.

Një zyrtar ushtarak rus shprehu keqardhje të thellë në Ministrinë e Mbrojtjes të Koresë së Jugut dhe fajësoi një gabim teknik.

Të martën, Seuli tha se një avion luftarak rus kishte shkelur dy herë hapësirën ajrore territoriale.

Ministria ruse e mbrojtjes më herët e kishte mohuar këtë.

Por Shtëpia Blue e Koresë së Jugut tha në një konferencë se Rusia kishte thënë tani se shkelja ishte e paqëllimtë dhe se menjëherë do të fillonte një hetim mbi rastin.

“Moska tha nëse avioni fluturoi sipas një rruge të planifikuar fillimisht, ky incident nuk do të kishte ndodhur,” u tha një zëdhënës.

Kjo nuk është konfirmuar nga zyrtarët rusë.

Gjithashtu të mërkurën, ministria e mbrojtjes e Kinës mohoi se ndonjë prej avionëve kishte hyrë në hapësirën ajrore territoriale të çdo vendi.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë kishte thënë se aeroplani i tij po merrte pjesë në një patrullë ajrore të përbashkët nga avionët rusë dhe kinezë mbi Detin e Japonisë dhe Detin e Kinës Lindore – patrullimi i parë ajror midis dy vendeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...