Hong Kong, ndizen protestat; policia përdor gazin lotsjellës - Bota Sot
Hong Kong, ndizen protestat; policia përdor gazin lotsjellës

Azia

Hong Kong, ndizen protestat; policia përdor gazin lotsjellës

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 18:21
Hong Kong

Në Hong Kong kanë vazhduar edhe sot protestat. Policia ka përdorur gazin lotsjellës kundër turmës që marshonte pranë kufirit me Kinën. Protestuesit thërrisnin për bashkim kundër bandave me persona të paindentifikuar që kanë rrahur demonstruesit javën e kaluar.

Pamjet në televizionet lokale tregojnë përdorimin e gazit lotsjellës disa herë mbi turmën në Yuen Long, pas një situate të tensionuar kur protestuesit shihen duke qëlluar me objekte të ndryshme forcat e rendit.

Protestuesit janë betuar të vazhdojnë protestat në rrugët e Yuen Longut, pavarësisht nga kërcënimet e policisë dhe bandave për dhunë.

Protestat vazhdojnë prej thuajse katër muajsh. Ato filluan si rezistencë ndaj një projektligji për ekstradimin e personave të kërkuar në Kinë, por tani kanë përfshirë thirrjet për largimin e zyrtarëve të korruptuar si dhe për hetime lidhur me përdorimin e forcës nga policia.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...