Kina mbron policinë e Hong Kongut, fajëson forcat perëndimore - Bota Sot
Kina mbron policinë e Hong Kongut, fajëson forcat perëndimore

Azia

Kina mbron policinë e Hong Kongut, fajëson forcat perëndimore

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 12:46
Yang Guang

Kina fajësoi forcat perëndimore dhe mbrojti sjelljen e policisë në komentet e hënën rreth Hong Kongut pasi qyteti pati një fundjavë tjetër të përleshjeve të dhunshme midis protestuesve dhe policisë, shkruan AP.

Yang Guang, zëdhënës i zyrës së qeverisë kineze të Hong Kong dhe Makao, tha në një konferencë për shtyp se disa "njerëz të papërgjegjshëm" në Perëndim kanë aplikuar "logjikë të çuditshme" që i shtyu ata të jenë dashamirës dhe tolerantë ndaj "krimeve të dhunshme" "kujdesin e duhur" të forcave policore.

"Në fund të ditës, synimi i tyre është të krijojnë probleme në Hong Kong, të bëjnë Hong Kongin një problem në Kinë, në mënyrë që të përmbajë zhvillimin e Kinës," tha Yang, pa përmendur asnjë individë ose shtete specifike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat