Kina mori pjesë në paradën ujore të forcave ruse - Bota Sot
Kina mori pjesë në paradën ujore të forcave ruse

Azia

Kina mori pjesë në paradën ujore të forcave ruse

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 13:48
Ilustrim

Mediet e huaja kanë raportuar të hënën se forcat kineze kanë marrë pjesë në një paradë të marinës ruse që u mbajt të dielën.

Sipas agjencisë shtetërore kineze të lajmeve, Xinhua, në këtë paradë ka marrë pjesë shkatërruesja e raketave, Xi’an. Parada është mbajtur në Shën Petërsburg të Rusisë për nder të Ditës së Marinës Ruse.

Parada është përcjellë nga presidenti rus, Vladimir Putin, dhe qindra persona të tjerë. Pjesë e kësaj parade ishte edhe një anije luftarake indiane.

Në paradë u panë dymbëdhjetë anije luftarake ruse dhe nëndetëse. Përpos tyre, aty fluturuan edhe dhjetëra aeroplanë luftarakë.

Në shtator të vitit 2018, Rusia e mbajti ushtrimin më të madh ushtarak në histori të shtetit, në të cilin morën pjesë edhe forcat kineze, shkruan “Anadolu”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat