Kinë, ja si ndërtohet ura më e rëndë në botë - Bota Sot
Kinë, ja si ndërtohet ura më e rëndë në botë

Azia

Kinë, ja si ndërtohet ura më e rëndë në botë

Më: 31 korrik 2019 Në ora: 13:43
Foto ilustrim

Puna u krye në kohë rekord.

Një urë e madhe kablloike, që peshon 81000 ton, u përfundua pasi u rrotullua në pozicionin e duhur në Baoding, në veri të Kinës.

Në klip shihen dy pjesët gjigande të urës të cilat rrotullohen dhe lidhen mes tyre, duke formuar urën e gjatë 495 metra dhe të gjerë 39.7 metra.

Manovra e rrotullimit zgjati vetëm një orë. Në këtë mënyrë është reduktuar në minimum edhe përshkrimi i rrugës hekurudhore Pekin-Guangzhou. Dy pjesët e urës u ndanë veçmas, njëra në drejtim të kundërt me tjetrën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...