Punëtorët e bankave në Hong Kong dalin në protestë - Bota Sot
Punëtorët e bankave në Hong Kong dalin në protestë

Azia

Punëtorët e bankave në Hong Kong dalin në protestë

Më: 1 gusht 2019 Në ora: 14:34
Foto

Qindra punonjës financiarë nuk i rezistuan shiut për t'u mbledhur në qendër të Hong Kongut të enjten, duke i dhënë mbështetjen e këtij sektori protestave masive që kanë 'rrotulluar' territorin për javë të tëra, shkruan AFP.

Sipas organizatorëve në aplikacionin e mesazheve Telegram, punëtorë nga rreth 80 banka u mblodhën në Chater Gardens në zemër të rrethit financiar dhe më shumë se 700 punëtorë postuan foto të kartave të tyre të stafit për të deklaruar se do të bashkoheshin edhe në një grevë në mbarë qytetin e thirrur për të hënën e ardhshme.

Mbi një mijë njerëz ndezën pishtarët e telefonit celular përmes cadrave të enjten mbrëma për të krijuar një shfaqje spontane të dritës dhe brohoritën "shto vaj" - një parull që ofron inkurajim për protestuesit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...