Mjekët gjejnë 526 dhëmbë në gojën e djaloshit të ri - Bota Sot
Mjekët gjejnë 526 dhëmbë në gojën e djaloshit të ri

Azia

Mjekët gjejnë 526 dhëmbë në gojën e djaloshit të ri

Më: 1 gusht 2019 Në ora: 16:33
Foto ilustrim

Një 7 vjeçar po ankohej për dhimbje në nofull dhe vendosi të vizitonte mjekun.

Por ajo çka u gjet ishte tmerruese. Në gojën e tij u gjetën plot 526 dhëmbë.

Djaloshi ishte pranuar mbrëmë në spital e qyteti jugor të Indisë, Chennai, për shkak se ndjenjte dhimbje të mëdha dhe goja e tij ishte enjtur.

Image

Kur mjekët skanuan gojën e tij me rreze X, ata gjetën një qeskë të mbuluar në nofullën e tij të poshtme plot me dhëmbë abnormal.

Ndërhyrja kirurgjike ndodhi shpejt, por u desh kujdes i madh nga mjekët që ekzaminuan secilin dhëmbë para se të ndërhyjnë. Pasi zbuluan qeskën, dy kirurgë larguan atë nga goja e fëmijut.

“Ishin totalisht 526 dhëmbë me gjatësi prej 1 milimetër deri në 15 milimetra. Edhe më të voglat kishin një kurorë, rrënjë dhe mbulesë që nënkuptonin se ishte një dhëmbë i vërtet”, tha mjekja Prathiba Ramani.

Djaloshi do të dalë nga spitali pas tre ditëve dhe pritet që të rikuperohet plotësisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...