Ky është shteti ku 100 persona janë dënuar me vdekje këtë vit - Bota Sot
Ky është shteti ku 100 persona janë dënuar me vdekje këtë vit

Azia

Ky është shteti ku 100 persona janë dënuar me vdekje këtë vit

Më: 2 gusht 2019 Në ora: 20:15
ilustrim

Në Japoni janë ekzekutuar me varje dy të dënuar për vrasje, si dy të parat dënime me vdekje të kryera gjatë këtij vitit, deri gjatë vitit të kaluar u kryen 15 dënime të tilla.

Ky shtet i Azisë Lindore, është në mesin e shumë pak shteteve që ende e aplikojnë dënimin me vdekje, derisa në pritje janë edhe 100 të dënuar me vrasje.

“Unë e kërkova kryerjen e ekzekutimit, pas një konsiderimi shumë të kujdesshëm” ka thënë Ministri i Drejtësisë, Takashi Yamashita.

Mbështetja e brendshme për dënimin kapital, mbetet ende shumë e madhe, duke pasur parasysh kritikat në këtë drejtim.

Të dy të ekzekutuarit, ishin dënuar me vrasje, për shkak se kishin kryer vrasje, njëri dy dhe treti tri gradë,, derisa kishin kryer edhe vjedhje.

Amnesty International dhe shumë organizata tjera i kanë bërë thirrje Tokios zyrtare, që të ndalojë këtë dënim, mirëpo nuk duket se do të ndryshojë diçka në të ardhmen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...