Vazhdojnë protestat në Hong Kong - Bota Sot
Vazhdojnë protestat në Hong Kong

Azia

Vazhdojnë protestat në Hong Kong

Më: 3 gusht 2019 Në ora: 16:56
Foto

Protestuesit janë mbledhur në Hong Kong për të nëntën javë me radhë në kohën e rritjes së tensioneve dhe përplasjeve me autoritetet e sigurisë.

Grupe të mbledhura në zonën Mong Kok, kishin veshur rroba mbrojtëse, për shkak të eskalimit të mundshëm të situatës.

Grupe opozitare kanë paralajmëruar protesta edhe për të dielën si dhe grevë nga e hëna.

Disa nga protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e lideres së Hong Kongut Carrie Lam si dhe po kërkojnë demokraci më të madhe.

Dy muaj protesta u zhvilluan pas projektligjit për ekstradim i cili ngjalli shumë polemika dhe panëkaqësi.

Edhepse qeveria e ka tërhequr këtë projektligj, protestuesit kërkojnë tërheqjen e plotë të idesë si dhe kanë arritur kërkesat e tyre.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...