Protestuesit e Hong Kong-ut hedhin flamurin kinez, përleshen me policinë - Bota Sot
Protestuesit e Hong Kong-ut hedhin flamurin kinez, përleshen me policinë

Azia

Protestuesit e Hong Kong-ut hedhin flamurin kinez, përleshen me policinë

Më: 3 gusht 2019 Në ora: 18:06
Protestat Kinë

Protestuesit dhe autoritetet u përleshën përsëri në Hong Kong të shtunën, pasi demonstruesit hoqën një flamur kombëtar kinez nga poli i saj dhe e futën atë në portikun Victoria të qytetit dhe policia gjuajti gaz lotsjellës pasi disa protestues vandalizuan një stacion policie, shkruan AP.

Skena ishte shumë e njohur në territorin gjysmë-autonome kineze, e cila është kapur nga protestat pro-demokracisë për gati dy muaj. Që nga fillimi i tubimeve, protestuesit kanë vandalizuar ndërtesat duke hedhur tulla, ndërsa policia ka gjuajtur me gaz lotsjellës dhe plumba gome.

Të shtunën pasdite, dhjetëra mijëra protestues të veshur me të zeza mbushën një rrugë të madhe në një rreth zakonisht tregu të ngazëllyer, ku pronarët e dyqaneve kishin mbyllur shiritat e dyqaneve të tyre në pritje të një demonstrimi të zgjatur. Ata bllokuan gjithashtu një tunel dhe rrethuan stacionet policore, ku shërbimet jo-urgjente u pezulluan.

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...