Rriten tensionet mes Indisë dhe Pakistanit - Bota Sot
Rriten tensionet mes Indisë dhe Pakistanit

Azia

Rriten tensionet mes Indisë dhe Pakistanit

Më: 4 gusht 2019 Në ora: 22:06
Foto

Tensionet janë rritur përgjatë kufirit të paqëndrueshëm, shumë të militarizuar midis Indisë dhe Pakistanit në rajonin e diskutueshëm Himalayan të Kashmir, pasi India ka vendosur më shumë trupa dhe ka porositur mijëra vizitorë jashtë rajonit, shkruan AP.

Shkrepja indiane të dielën se përgjatë Linjës së Kontrollit që ndan Kashmirin në mes të arkivave plagosi një grua dhe përleshjet e vazhdueshme përhapën frikën në fshatrat kufitare, tha policia pakistaneze. Banorët e kufirit në anën pakistaneze ose janë duke lëvizur në vende më të sigurta ose kanë filluar ndërtimin e bunkerëve të rinj, me disa forcimin e strehimoreve ekzistuese pranë shtëpive të tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...