Tajfuni godet Kinën - Bota Sot
Tajfuni godet Kinën

Azia

Tajfuni godet Kinën

Më: 11 gusht 2019 Në ora: 15:58
Foto ilustrim

Të paktën 33 njerëz kanë vdekur dhe 16 të tjerë raportohen të zhdukur si rezultat i tajfunit Lekim, i cili përfshiu Kinën Lindore, në jug të Shangait.

Ekipet e shpëtimit evakuuan njerëzit e bllokuar në shtëpitë e tyre. Shumica e njerëzve humbën jetën në një fshat në provincën lindore të Zhejiang. Të paktën 23 njerëz vdiqën nga rrëshqitja e tokës.

Shirat e mëdha shkaktuan rrëshqitje të dheut dhe më shumë se një milion njerëz u evakuuan.

Tajfuni Lekim, i cili goditi provincën lindore me shpejtësi deri në 187 kilometra në orë, shkaktoi ndërprerje të trafikut pasi mijëra fluturime dhe nisje të trenave u anuluan.

Si rezultat i tajfunit, 173.000 hektarë të lashta dhe 34.000 amvisëri në krahinë u shkatërruan, thanë autoritetet lokale.

Dëmi i tajfunit vlerësohet të jetë 2 miliard dollarë.

Lekim, tajfuni i nëntë në Kinë këtë vit, po lëviz drejt veriut dhe pritet të godasë bregun në Shandong.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...