Gjibraltari refuzon kërkesën e ShBA-së për sekuestrimin e anijes iraniane - Bota Sot
Gjibraltari refuzon kërkesën e ShBA-së për sekuestrimin e anijes iraniane

Azia

Gjibraltari refuzon kërkesën e ShBA-së për sekuestrimin e anijes iraniane

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 15:08
Ilustrim

Autoritetet e Gjibraltarit e kanë refuzuar kërkesën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për sekuestrimin e anijes iraniane “Grace 1”, duke thënë se një gjë e tillë është e pamundur pasi që anija i ka respektuar ligjet e Bashkimit Evropian.

Një gjykatë federale në Uashington e lëshoi të premten një urdhër për sekuestrimin e anijes me naftë, e cila është duke transportuar karburante në vlerë prej 1 milion dollarësh.

Marina Mbretërore Britanike e kishte ndaluar këtë anije në Ngushticën e Gjibraltarit për shkak të dyshimeve se po transportonte naftë drejt Sirisë në kundërshtim me sanksionet e BE-së ndaj këtij shteti.

“Pamundësia e Autoritetit Qendror për ta kërkuar zbatimin e këtij urdhri është rezultat i funksionimit të ligjeve të Bashkimit Evropian dhe dallimet që ekzistojnë mes sanksioneve kundër Iranit në BE dhe Shtetet e Bashkuara”, thuhet në deklaratën e qeverisë së Gjibraltarit.

“Sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Iranit, të cilat janë të zbatueshme në Gjibraltar, janë shumë më të ngushta se sanksionet që zbatohen në Shtetet e Bashkuara”, thuhet më tej në këtë deklaratë, shkruan “Reuters”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat