Rreth 2 milion njerëz formuan një zinxhir njerëzor në protesta e Hong Kongut

Azia

Rreth 2 milion njerëz formuan një zinxhir njerëzor në protesta e Hong Kongut

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 14:50
Foto

Mbështetësit e lëvizjes pro-demokracisë së Hong Kongut janë duke lidhur duart nëpër territorin gjysmë-autonom kinez, të frymëzuar nga një protestë historike 30 vjet më parë në shtetet e Balltikut, kur gati 2 milion njerëz formuan një zinxhir njerëzor për të protestuar kundër kontrollit Sovjetik, shkruan AP.

Pjesëmarrësit krijuan zinxhirë njerëzorë në të dy anët e portit të qytetit të premten që shpresonin se do të shtriheshin për 40 kilometra.

Ishte protesta e fundit në një lëvizje gati 11-javore, e cila filloi me thirrjet e qeverisë për të hequr një projekt-ekstradim dhe është zgjeruar për të përfshirë kërkesat për demokraci të plotë dhe një hetim të pavarur për brutalitetin e dyshuar të policisë në protesta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat