Kina "mbështet" tërheqjen e ligjit për ekstradim në Hong Kong

Azia

Kina "mbështet" tërheqjen e ligjit për ekstradim në Hong Kong

Më: 5 shtator 2019 Në ora: 10:00
Udhëheqësja e Hong Kongut, Carrie Lam

Udhëheqësja e Hong Kongut, Carrie Lam, tha se Qeveria e Kinës "e kupton, e respekton dhe e mbështet" tërheqjen e ligjit për ekstradim, i cili shkaktoi protesta të dhunshme në këtë vend.

Ligji do të lejonte që kriminelët e dyshuar të ekstradohen nga Hong Kongu në Kinë.

Ai është parë si dëshmi e kontrollit në rritje të Kinës mbi Hong Kongun dhe ka nxitur njerëzit të dalin në rrugë tash e sa muaj.

Në paraqitjen e parë publike, pas tërheqjes së ligjit të mërkurën, Lam tha se që nga fazat e para të projektligjit e deri në tërheqje të tij, ajo ka pasur mbështetjen e Kinës.

Hong Kongu është pjesë e Kinës nën modelin "një shtet, dy sisteme", që do të thotë se gëzon liri që nuk shihen në pjesën tjetër të vendit.

Ai ka kufijtë dhe sistemin e tij ligjor, ndërsa të drejtat, përfshirë lirinë e tubimit dhe fjalën e lirë, i ka të mbrojtura.

Tërheqja e projektligjit ka pak gjasa t'i qetësojë protestuesit, të cilët thonë se është bërë shumë vonë dhe kërkojnë më shumë demokraci.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat